Yapısal Kablolama

Yapısal/ akıllı kablolama, akıllı bina çözümlerinde vazgeçilmez bir alt yapı ihtiyacıdır. Bir yerel alan ağ aktif ve pasif bileşenlerden oluşur. Pasif bileşenler, yapısal kablolama bileşenleridir ve kablo, priz, partch kablo (kabinetler içerisinde aktif cihazlarla pasif bileşenlerin bağlanmasında kullanılan iletişim ağı kabloları), partch panel (kabinnetler içerisinde aktif cihazların birbirrine bağlanmasını sağlayan priz grubu) gibi elemanlardan oluşur. Kablo, partch panel ve priz gibi parçalar sabit, partch kablolar ise sistemin hareketli kısımlarıdır.

Yapısal kablolama saysinde, kullanıcıların yer değiştirmeleri onlarlarca sunucu onlarca metre kablonun yeniden çekilmesi yerine partch kabllolar başka prize ve başka partch panel portuna takılır.

Binada katlar arasındaki bağlantılar,mesafeden doğabilecek kısıtlamaları ortadan kaldırmak üzere fiber optik kablolar ile sağlanır. Yatayda yapılan bağlantılar ise bakır kablolar aracılığıyla yapılmaktadır. Kampüs ortamlarında mesafe, düşünülen haberleşme hızı ve maliyetlere bağlı oalarak multimode fiber optik kablolar kullanılır. Bu kabloların yetersiz kaldığı mesafelerde, bağlantılar singlemode fiber optik kablolar üzrerinden yapılmaktadır. Maliyet göz önüne alındığında, hız ihtiyaçından fedakarlık bulaunmanın mümkün olduğu kısa mesafelerde, bakır kablolarla bağlantı yapmak tercih edilebilmektedir.

Adres : Fulya Mh. Fulya Caddesi No 45/3 Şişli- İSTANBUL
Telefon : +90 (212) 272 35 35
Faks : +90 (212) 213 62 88
E-Posta : info@bilnet.gen.tr

© Copyright 2021 Bilnet Bilgisayar

TeamViewer Quick Support